Živá encyklopedie

Projděte se starou Karvinou a zahrajte si hru!

Vznikla edukační hra věnovaná staré, dnes již zaniklé Karviné. Lze ji využít pro terénní vyučování na střední či základní škole, ale i ve volném čase. Vytvořili jsme ji na počest stého výročí povýšení Karviné na město. V oněch sto letech ovšem namísto rozkvětu a růstu došlo k destrukci a zániku města. Současná postindustriální krajina však nabízí řadu možností, jak si minulé připomenout a s pomocí materiálů zkoumat historickou a kulturní paměť tohoto jedinečného prostoru.

Pro hru jsme zvolili několik perspektiv, které spojujeme do jedinečného celku. Především je to paměť uchovaná v literárních textech. S ní jde ruku v ruce zájem o slovesný folklor. Dalšími perspektivami jsou jazykovědná s důrazem na pomístní jména, výtvarná, a konečně přírodovědná reflexe navštívených míst.

Naší snahou je vyvolat Tvůj zájem úkoly provokujícími k aktivitě, imaginaci a dobrodružství. K dispozici máš tři trasy nazvané Středem města, Hornická a Doubravská. Pro zapojení do hry potřebuješ chytrý telefon s připojením k síti, díky němuž budeš moci na jednotlivých zastaveních načítat QR kódy, které Ti rozkryjí jednotlivá zastavení na trase. Další potřebné vybavení najdeš uvedeno na úvodních stránkách jednotlivých tras. Lépe než každý sám je dobré hrát hru s přáteli, spolužačkami a spolužáky, s rodinou.

Hru naleznete na webu karvina-hra.cz

Vyšla audiokniha pro slabozraké a nevidomé

Moravskoslezská vědecká knihovna vydala v pořadí již 9. audioknihu pro slabozraké a nevidomé. Tento rok byla vybrána kniha Tvář plná světla od A. C. Nora

Román Tvář plná světla bývá označován za nejlepší Norovo dílo, poprvé vyšel v roce 1943. Příběh se odehrává na pozadí života slezské vesnice a vypráví o dvou bratrech, kteří milují stejnou dívku. Zajímavostí této knihy je, že má některé dialogy psány ve slezském nářečí.

Více informací o audioknize zde.